Zaznacz stronę

Dlaczego nie mogę rozliczać w kosztach
samochodu otrzymanego w darowiźnie?

📌Czasami zdarza się, że otrzymujemy od najbliższych samochód, który potem chcemy wykorzystywać w swojej firmie.

➖Ostatnio pisałam o tym, że jeżeli mamy prywatne auto i chcemy rozliczać koszty z nim związane – to możemy pojazd wprowadzić do majątku firmy.

➖Aby ustalić wartość samochodu którą możemy odliczyć w kosztach firmy powinniśmy się posłużyć dokumentem, który potwierdza zakup auta (umowa, faktura, itd.).

➖Jeżeli zapłaciliśmy 20 tys. złotych i taka cena widnieje na umowie lub fakturze – to tyle rozliczymy w kosztach (nie jednorazowo) – bez względu na datę nabycia.

————-
📌A co w przypadku darowizny od najbliższej rodziny? 🤔

W 2018 roku trochę się pozmieniało w tej kwestii i niestety w większości przypadków wartości otrzymanego auta nie odliczymy w kosztach podatkowych.
Napisałam w większości, ponieważ są dwa wyjątki które zapewne rzadziej będą miały miejsce.

————-
📌1 WYJĄTEK:
Majątek otrzymany nieodpłatnie w drodze darowizny, może być kosztem (a dokładniej odpisy amortyzacyjne mogą być kosztem), jeżeli to nabycie nie korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn.

➖A zatem jeżeli otrzymałeś samochód i zapłaciłeś podatek od spadków i darowizn, to wartość auta rozliczysz w kosztach.
➖Jeżeli skorzystałeś ze zwolnienia i nie zapłaciłeś podatku od spadków i darowizn, nie odliczysz w kosztach wartości samochodu.

————-
📌2 WYJĄTEK:
Jeżeli otrzymałeś samochód w darowiźnie, który był wcześniej amortyzowany firmie darczyńcy, to możesz po prostu kontynuować tą amortyzację.

🔥Przykład:
Ojciec podarował córce samochód, który był środkiem trwałym w jego firmie.
Samochód nie został jeszcze całkiem zamortyzowany, czyli ojciec nie odliczył w kosztach swojej działalności całej wartości pojazdu.
Jego wartość wynosiła 40 tys. zł, a odliczył tylko 22 tys. zł w swoich kosztach.
Córka może wprowadzić samochód do majątku firmy i kontynuować amortyzację – a zatem odliczyć w kosztach pozostałe 18 tys. zł.

Następnego razu 🙂 <3