Zaznacz stronę

Czy prawidłowo rozliczyłeś sprzedaż samochodu?

📌Wczoraj pisałam o trochę trudniejszym temacie, ale bardzo ważnym przy wycofywaniu samochodu na cele osobiste – a mianowicie o wycenie części zamiennych, które zostały zakupione w trakcie użytkowania auta w firmie.

Temat samochodów prywatnych, które zostały wciągnięte do majątku firmy dotyczy zapewne 9⃣0⃣% przedsiębiorców, dlatego warto się z tym zapoznać.

———-
📌Dzisiejszy wpis jest doprecyzowaniem wczorajszego tematu, ponieważ to co napisałam wczoraj to niestety nie wszystko.

———-
📌Jeżeli chcemy wycofać pojazd z majątku firmy i sprzedać go potem jako osoba fizyczna musimy mieć na uwadze jeszcze kilka kwestii.
1⃣ Czy każda część którą wymieniliśmy jest „częścią składową”?
2⃣ Czy sama usługa naprawy w skład której wchodziła wymiana części, też jest traktowana jako zakup części składowych auta?
3⃣ Czy jeszcze o czymś jeszcze trzeba wiedzieć?

———-
Ad. 1⃣
Jak już ustaliliśmy, wycofując samochód na cele osobiste musimy naliczyć VAT od zakupionych części składowych.
Czym dokładnie są „części składowe”?
Zgodnie z art. 47 kodeksu cywilnego częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.
Czyli np. silnik.

———-
Ad. 2⃣
Tylko w przypadku gdy kupujemy same części, możemy mówić o nabyciu części składowych. Usługa naprawy nie jest zakupem „części składowych”.

———-
Ad. 3⃣
Ostatnie pytanie które musimy sobie zadać, to czy wymiana części w samochodzie miała wpływ na trwały wzrost wartości auta. Przykładem takiej części może być nowy silnik.
Natomiast zdaniem MF wymiana opon czy akumulatora wpłynie na wzrost wartości samochodu tylko wówczas, gdy wartość samochodu jest bardzo niska.

———-
Na jutro przygotowałam do omówienia łatwiejszy temat – a mianowicie amortyzację samochodu